Domowy pupilek

Każde małe dziecko zawsze marzy by mieć swojego domowego pupilka. Może nim być pies, kot, rybki, chomiki czy też ostatnio w modzie fretki. Rodzice zazwyczaj są nie ugięci gdyż doskonale sobie zdają sprawę, że jest to chwilowe zajęcie i że jak dziecku się znudzi cała odpowiedzialność spadnie na nich. Czasem jednak tak bywa, że pod wpływem chwili ulegają swoim maleństwom. Kupują im zwierzaka czy to na gwiazdkę czy na urodziny. Dziecko jest szczęśliwe, chwali się swoim rówieśnikom lecz w końcu entuzjazm mija. Rodzic nie może pozwolić by dziecko traktowało zwierzę jak rzecz gdyż to jest żywe stworzenie a nie zabawka. Jeśli małżeństwo zdecyduje się na kupno zwierzaka cała rodzina bierze za nie odpowiedzialność. Obowiązki powinny być podzielone równo, gdzie dziecko będzie brało czynny udział w opiece nad pupilem. Dzięki temu nauczymy malucha odpowiedzialności i troski o drugie stworzenie. Sprawimy, że dziecko będzie umiało zadbać nie tylko o swoje dobro ale też o dobro innych. Jest to bardzo ważna cecha, która potem procentuje w nawiązaniu kontaktów z rówieśnikami. Zwierzątko w domu, daje dużo radości i ciepła. Poczucie, że nie jest się samemu, maluch czuje się potrzebny komuś i odpowiedzialny. Wiąże się to z wieloma obowiązkami i wyrzeczeniami. Dlatego zanim drodzy rodzice zdecydujecie się na kupno zwierzęcia, należy dokładnie przemyśleć całą sprawę. Dziecku trzeba wyjaśnić, pełen zakres obowiązków, które na niego spoczną i co będzie musiał poświęcić by mieć w domu pupila. Wiele się słyszy o porzuconych czy źle traktowanych zwierzętach. Pamiętajmy, że jeśli nie mamy warunków do tego by stworzyć pupilowi dom, nie należy uszczęśliwiać dziecka na siłę kosztem zwierzęcia, bo to nie jest w porządku. Ważne jest też, by przed zakupem sprawdzić czy żaden z domowników nie ma alergii. U wielu osób występuje alergia na sierść, pogłębienie choroby powoduje ,że musimy się pozbyć zwierzęcia. Jest to przykra konieczność dla każdego członka rodziny, lecz czasem jedyna. Pamiętajmy zatem by nasza decyzja była dokładnie przemyślana.


czytaj więcej
Zabawa

Dzieci uwielbiają się bawić, niezależnie od wieku. Do zabawy są skłonni zawsze o każdej porze. Te wcześniejsze zabawy nie różnią się aż tak bardzo od tych dzisiejszych. Wnoszą one wiele radości, rozwijają wyobraźnię, pobudzają intelekt a także wpływają na rozwój psychoruchowy dziecka. Każde z nich potrafi się samodzielnie bawić, to się nie zmienia już od lat. Maluch potrafi sobie doskonale zagospodarować czas, jeśli ma tylko swobodę odpowiednie przygotowane miejsce do zabawy potrafi się w moment przemienić w superbohatera itd. Najmodniejsze są zabawy w grupkach, bo przecież nikt nie lubi bawić się samemu. Wtedy to każde z dzieci dobiera sobie odpowiednie role, powstaje cały scenariusz zabawy. Modna jest gra w chowanego, maluchy uwielbiają się ganiać, malować, lepić z plasteliny. Modne są oczywiście place zabaw. Wiele rodzin uwielbia niedzielne dnie spędzać na spacerach czy właśnie w takich miejscach. Powstaje bardzo dużo na osiedlach takich placówek, gdzie dzieci mogą do woli biegać, bawić się w piaskownicy czy też na karuzeli i ślizgawce. Nie ma nic piękniejszego od śmiechu dziecka i każdy mi to chyba przyzna. Wiadomo, że najlepsza zabawa jest zawsze na świeżym powietrzu. Nie tylko dlatego, że maluch ma szansę poznania nowych przyjaciół i nawiązania kolejnych relacji. Wyćwiczenia w sobie odwagi i otwartości wobec innych. Także z takiego powodu, że ogólnie zdrowe powietrze dobrze wpływa na organizm malucha, dziecko potem lepiej funkcjonuje łatwiej zasypia oraz przede wszystkim ma większy apetyt. Także uważam, że dużym powodzeniem cieszą się zabawy w plenerze. Także rodzinne spacery czy przejażdżki rowerowe, wspólne pikniki to dodatkowo umacnia więzy rodzinne. Jeśli już aura nie sprzyja powinniśmy znaleźć w domu trochę czasu dla swojego szkraba i wspólnie z nim uczestniczyć w grach, oczywiście takich co także wpływają na jego rozwój. Poprzez zabawę, tłumaczyć mu tajniki świata, zgłębiać różne dziedziny życia. Oprócz dobrej i ciekawej zabawy dziecko dodatkowo będzie kształtować swój umysł.


czytaj więcej
Zabawki

Wiadomo, że każde dziecko uwielbia zabawki. Dawno temu niesamowitą furorę robiły resoraki, panowała moda na kolorowe karteczki, gry planszowe i klocki lego. Często też wystarczyła sama wyobraźnia malucha by dobrze się bawić. W dawnych czasach niewiele było potrzeba dziecku by z radością cieszyło się każdym dniem. Obecnie większość rodziców stosuje wychowanie bezstresowe a także zaspokaja wszystkie zachcianki swojej pociechy(oczywiście dopasowanej do sytuacji finansowej). I tak można coraz częściej podziwiać wyszukane i pomysłowe prezenty ofiarowane swoim maluchom. Każdego sezonu wszystko się zmienia błyskawicznie. Modne stały się samochodziki do którego może sobie dziecko wygodnie zasiąść i jeździć do woli. Różnego rodzaju lalki robione na wzór bohaterów kreskówek, maty do tańczenia i od najmłodszych lat dziecko jest już oswajane z technologią. Mianowicie mam na myśli telefony komórkowe, komputery, laptopy, odtwarzacze mp3. Wszystko co posiada dorosły człowiek, gdyż wiadomo że Ci najmłodsi zawsze wzorują się na starszych. Musimy jednak pamiętać o tym, by przy kupnie zabawki dla swojego dziecka oprócz radości jaką ona wywoła była bezpieczna i pożyteczna. Ważne jest bowiem by oprócz zabawy rozwijały umysł i kształtowały światopogląd. Coraz bardziej są zatem robione zabawki edukacyjne. Według badań dziecko poprzez zabawę przyswaja bardzo wiele rzeczy i kreuje swoją osobowość. Modne są edukacyjne gry planszowe, gazetki które krok po kroku tłumaczą najmłodszym w sposób dość łatwy i dostępny świat.
Zabawki mają przynosić dzieciom radość, urozmaicać dzieciństwo i pobudzać wyobraźnię. Należy jednak pamiętać o tym, by wybierać bezpieczne upominki po to by nasz maluch nie mógł sobie zrobić krzywdy. Wybór na rynku jest ogromny, po prostu jest szał. Konkurencja często zaskakuje swą oryginalnością i przy okazji nie zapomina o panującej modzie i trendach najmłodszych. Nie ma się co dziwić każdy rodzic zawsze będzie chciał zadowolić swoją pociechę.
Natomiast dzieci nigdy nie chcą zostawać w tyle i pragną zawsze mieć coś na wyłączność dla siebie.


czytaj więcej